U organizaciji Udruženja građana Mensa Srbije, grada Kragujevca, Nacionalnog centra za talente i Društva defektologa Vojvodine u Kragujevcu je održana tribina „Daroviti i obrazovanje“.
Cilj tribine je da se sa različitih pozicija, u okviru stručne javnosti, razmotri pitanje obrazovanja darovitih učenika, problemi sa kojima se suočavaju u svom školovanju i razvoju, izazovi sa kojima se njihovi edukatori susreću, kao i da se predlože neka praktična rešenja, proizašla iz istraživačkog rada, ali i prakse. Ove teme, prema rečima Aleksandre Borović predsednice Mense Srbije, načete su na dve međunarodne stručno–naučne konferencije “Darovitost – prepoznavanje i podrška” 2017. u Novom Sadu i “Darovitost, obrazovanje i razvoj” 2018. u Beogradu, a tribinom u Kragujevcu najavljuje se treća konferenciju “Darovitost – potrebe 21. veka”, koja se održava od 3. do 5. oktobra u Kruševcu.
Grad Kragujevac želi da podstiče darovitu i obrazovanu decu, jer je to jedan od osnovnih ciljeva našeg društva i budućnosti naše zemlje. Ono na čemu moramo svi zajedno da radimo jeste da im pružimo najadekvatnije moguće uslove kako bi iskazali svoj talenat i razvijali ga u pravom smeru. Na nastavnicima i profesorima u srednjim školama i na fakultetima je da takav potencijal prepoznaju, a na nama kao vršiocima izvršne vlasti da obezbedimo uslove da takva deca, učenici i studenti ostanu u našoj zemlji, rekao je Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada.
Identifikaciji i podršci darovitih posvećen je prvi deo dikusije, a sledi diskusija sa darovitim učenicima Prve kragujevačke gimnazije na temu „Daroviti u sistemu obrazovanja u Srbiji – pogled iz ugla učenika“. O svojim iskustvima tokom školovanja u Srbiji govorila je i Mia Mijović student inženjerstva Univerziteta u Oksfordu.