InfoFoto: Politika/Brane Kartalović

Apotekarska ustanova Kragujevac pred zatvaranjem

Autor: InfoKG
10:00 | Subota, 09 11 2024

Apotekarsku ustanovu Kragujevac samo čudo može da spasi od zatvaranja, budući da je gradska vlast čvrsto rešila da ugasi državne apoteke i da trgovinu lekovima, medicinskom opremom i pomagalima prepusti nekom velikom farmaceutskom lancu, piše Politika. Ovakav razvoj događaja mogao se naslutiti još februara 2023, kada se u skupštinskim kuloarima pojavio neformalan predlog o davanju apoteka u zakup. 

Februara ove godine doneta je zvanična odluka o osnivanju Koncesionog saveta koji je imao zadatak da utvrdi uslove pod kojima se državne apoteke mogu iznajmiti privatnim kompanijama. Savet, međutim, ni do danas nije uputio javni poziv zainteresovanim koncesionarima, što je obaveza grada kao osnivača apotekarske ustanove. Prema informacijama koje smo dobili od informativne službe grada, ovaj poziv će biti objavljen najkasnije do kraja novembra ove godine. 

Kragujevačka opozicija žestoko je kritikovala nameru vlasti da državne apoteke prepusti privatnim farmaceutskim kompanijama, a protiv tog rešenja je i veliki broj Kragujevčana. Pre godinu dana se govorilo o mogućem izdavanju 15 od ukupno 28 apoteka u okviru ustanove, uglavnom onih najprometnijih koje se nalaze u samom gradu, dok bi apoteke na seoskom području bile izuzete iz tog rešenja i ostavljene da se postepeno same ugase usled organizacionih i finansijskih problema.

Tada se nametnulo i pitanje sudbine zaposlenih koji su polako počeli da napuštaju Apotekarsku ustanovu Kragujevac u kojoj je ostalo nešto više od stotinak radnika, dok ih je ranije bilo oko 150. U ovom trenutku plate zaposlenima u kragujevačkim apotekama kasne dva meseca, a nekada prenatrpani rafovi sada su poluprazni.

Kragujevačke apotekarke su pristale da govore za „Politiku”, ali su nas zamolile da im ne navodimo imena, bojeći se da bi mogle imati dodatnih problema. 

"Nama privatne apoteke ne smetaju, ne smetamo ni mi njima. Ima posla za sve, ne znam zašto bi neko hteo da nas zatvori", zbunjeno priča jedna apotekarka.

Njena koleginica smatra da bi nadležni konačno trebalo „da preseku mučnu atmosferu”.

"Ne znam zašto nas ovako muče. Ako žele da nas prepuste privatnicima, neka urade to. Mi samo želimo da radimo i redovno primamo platu, nije toliko važno ko će nam biti šef", kaže ova radnica, podsećajući da su problemi državnih apoteka u Srbiji počeli da se nižu još pre desetak godina kada je donet Zakon o javnim nabavkama u zdravstvenom sektoru.

Prema zakonu iz 2013. godine, koji pominje ova kragujevačka apotekarka, javne nabavke u okviru državnih apoteka su centralizovane i stavljene pod kontrolu RFZO, dok su privatne apoteke mogle slobodno da posluju na tržištu, bez ikakvih poslovnih ograničenja. Ovaj zakon je državne apoteke stavio u neravnopravan položaj, pa su polako počele da gube tržište i klijente. To je dovelo do brojnih finansijskih problema, a kragujevačke apoteke su u par navrata dobile i novčanu pomoć iz gradskog budžeta, kako bi mogle da nastave s radom.

Posledice tog zakona iz 2013. godine danas su i te kako vidljive: od oko četrdeset apotekarskih ustanova u Srbiji „preživelo” je svega desetak. U nekim gradovima apoteke su čak prepuštane firmama koje se bave organizacijom igara na sreću, tako da su sada u nekim bivšim apotekarskim lokalima smeštene popularne kockarnice i kladionice. 

S brojnim problemima u poslovanju suočava se i najveća apotekarska ustanova u Srbiji – Apoteke Beograd. Istovremeno, Kraljevčani pokušavaju da organizuju referendum kako bi zaštitili bar seoske apoteke koje nemaju velike profite, ali su i te kako potrebne stanovništvu.

Potpuno drugačija slika je u Požarevcu. Tamošnja apotekarska ustanova ima stabilne finansije i širi mrežu svojih apoteka u Braničevskom okrugu, što je dokaz da i državne apoteke mogu uspešno da posluju, uprkos zakonskim ograničenjima.

Budući da se predstavnici lokalne vlasti nisu oglašavali ovim povodom, ostaje nejasno zašto su krenuli u proces svojevrsne privatizacije Apotekarske ustanove Kragujevac. Kadrovski problemi se mogu isključiti, jer Kragujevac ima veliki broj iskusnih farmaceuta. Takođe, trgovina lekovima je uvek bila unosan posao. Možda je upravo zbog profita nekome iz vlasti palo na pamet da državne apoteke prepusti privatnicima, u eri kada je u Srbiji skoro sve na prodaju.

Apotekarska ustanova Kragujevac nije „tek jedno preduzeće”, kako neki žele da kažu. Ta ustanova je deo istorije grada na Lepenici, prve prestonice moderne Srbije, samim tim i naše nacionalne istorije. „Knjažesko-pridvorna apoteka”, kasnije „Praviteljstvena apoteka” u Kragujevcu bila je prva državna apoteka u Srbiji, osnovana pre bezmalo dva veka, davne 1836. godine. 

Izvor: Politika