InfoFoto: InfoKG

Gde su “zakočili” anketni odbori: Za “Tržnicu” 7.000 strana

Autor: InfoKG
14:00 | Utorak, 08 10 2024

Od formiranja dva anketna odbora Skupštine grada, jednog za utvrđivanje činjenica i okolnosti u vezi sa projektovanjem i izvođenjem radova na „Tržnici” i drugog za „istragu” o plaćanju 296 miliona dinara iz budžeta za parcele kod „Servisa”, prošlo je više od četiri meseca, a da se nije odmaklo od početka, pišu Kragujevačke.

U septembru je održana samo jedna sednica odbora za „Tržnice”, dok odbor „Servis” nije ni zasedao. U opoziciji kažu da su maj i jun bili neradni za odbore zbog angažovanja funkcionera SNS-a u kampanji za lokalne izbore van Kragujevca, dok iz vlasti tvrde da je po dogovoru sa opozicijom „preskočeno” celo leto.

Nazire se da bi oktobar trebalo da bude mesec za početak „ozbiljnog” rada odbora i prve rezultate odborničke „istrage”.

O „Tržnici” na 7.000 strana

Prvu sednicu anketnog odbora za „Tržnice” zakazao sam za kraj juna, a onda su se šefovi odborničkih grupa dogovorili da se u julu i avgustu ne radi. Na prvoj sednici 3. septembra, kojoj je prisustvovalo pet od ukupno sedam članova, bilo je reči o dokumentima koji se traže od grada, iz kojih ćemo da vidimo sve korake u realizaciji projekta „Tržnica””, objašnjava predsednik anketnog odbora i odbornik SNS-a arhitekta Dušan Soković.

Svim članovima odbora je na flešu dostavljena dokumentacija čija je obimnost sve iznenadila.

Dobili smo materijal na 6.796 strana. To su dokumenta koja nam je prikupio „peti sprat” u Skupštini grada. Ako biste gledali svaku stranu po minut, treba vam nekoliko meseci, pa će rad biti veoma izazovan. Pretpostavljam da će svaki član odbora da razmatra dokumenta iz svoje oblasti. Dobili smo materijale Direkcije za urbanizam, JKP „Šumadija” kao prvog investitora, Zavoda za zaštitu spomenika kulture, komisije za planove”, kaže Soković.

On napominje da odbor nije ni policija, ni sud, ni tužilaštvo, već da je njegov zadatak da utvrdi činjenice vezane za gradnju „Tržnice”. Kako je odbor kolektivni organ, svaku inicijativu i predlog mora da podrži većina, što znači da ni jedan član ne može ništa da radi kao „solo igrač”. Prema njegovim rečima, druga sednica anketnog odbora za „Tržnice” zakazana je za 8. oktobar i tada kreće „konkretan i ozbiljan” rad.

Odbor će proveriti šta se desilo u okviru procedure, ko je naručio projekat, da li je bilo projektnog zadatka i da li je to u skladu sa planovima, treba pogledati ugovore sa izvođačem. Što se mene tiče, pogledaću sve parametre sa aspekta struke, mene ne interesuje rekla-kazala, nego da vidimo ako smo negde pogrešili, da se to ubuduće ne događa”, kaže Soković koji veruje da postoji šansa da rad odbora bude okončan jednoglasnim usvajanjem izveštaja o rekonstrukciji „Tržnice”.

Za opoziciju je ključno da se utvrde svi propusti i ko je najodgovorniji za to što još nisu završeni radovi koji su otpočeli u maju 2020. godine, a prekinuti već u julu, kada je urušen deo zida.

Član odbora Ivan Dubljanin (Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac) smatra da je važno utvrditi i ko je odgovoran za to što je na radove potrošeno više novca nego što je prvobitno planirano, pa će, kako računa, ukupan trošak na kraju sigurno izaći na deset miliona evra. Te odgovore traže građani Kragujevca koji „plaćaju cenu toga što su predstavnici vlasti omanuli u ovom poslu”.

Dubljanin očekuje da će papiri puno toga da kažu, ako se sve vodilo kako treba.

Krenućemo od početka, projekat, dozvola, nadzor – sva dokumentacija, zatim izvođenje radova, segment po segment, šta je tačno plaćeno i u kojim rokovima, šta nije uplaćeno, da li je neko kasnio. Pratićemo građevinske knjige po dinamici radova, sve do prekida posle urušavanja zida. Hoćemo da utvrdimo i zašto je prvi izvođač „Eurodomus” kasnio sa radovima, da li zato što njemu nije plaćeno, ili je tražio, ono što mi znamo, više para zbog većih troškova. Treba saznati i zbog čega mu grad nije naplatio ni jedan penal, što je nečuveno, ako je bio kriv za kašnjenje i urušavanje dela zida „Tržnice””, kaže Dubljanin.

Prvi izvođač radova „Eurodomus” i gradski čelnici, podseća Dubljanin, najpre su demantovali da je bilo propusta u realizaciji projekta „Tržnica”, a zatim je gradonačelnik Nikola Dašić krivičnu prijavu podneo protiv NN lica. Dubljanin smatra da je Dašić to uradio kako bi sa sebe skinuo odgovornost i otvorio „široko polje” za neke druge krivce.

Aktuelna garnitura na vlasti već je počela da odgovornost premešta na pojedine ljude, što se vidi po tome što brojni kadrovi iz vremena gradonačelnika Radomira Nikolića, koji su bili uključeni u ovaj projekat, nisu zadržali svoja mesta u Dašićevoj garnituri. Pod pažnjom opozicije će biti i primedbe koje je nova garnitura SNS-a iznela na projekat „Tržnice”, pokušavajući da se distancira od pojedinih ljudi iz Nikolićevog „tabora”.  Neki su i promenjeni, verovatno oni koje su označili kao ključne krivce ili kojih nameravaju da se odreknu”, kaže Dubljanin. 

On je uveren da će neko svakako odgovarati za „Tržnicu” i da će to biti neko koga će vlast „žrtvovati”.

Rakić vodi svoju istragu

Afera „Servis” koju je opozicija predočila javnosti početkom ove godine još uvek nije u radu anketnog odbora koji je formiran na Skupštini još 21. maja 2024. godine. Predsednik odbora Aleksandar Lazović iz SNS-a kaže da će prva sednica biti posle 8. oktobra, dok Slađan Rakić iz Kragujevačke inicijative tvrdi da je ranije dogovoreno da prvi sastanak odbora bude do kraja septembra, ali da to nije ispoštovano.

Rakić najavljuje da će na prvom zasedanju tražiti da rad anketnog odbora bude oročen do Nove godine i da sednice budu javne uz televizijski prenos. Odbor treba odmah da formuliše zahteve za dokumentaciju koju mu treba dostaviti na razmatranje.

Najvažnije je da anketni odbor sazna kako je iz gradske kase izvršeno plaćanje 296 miliona dinara za parcele kod „Servisa” licima koja nisu vlasnici i pored toga što je odlukom gradske uprave nadležne za poslove prenosa zemljišta i na osnovu mišljenja gradskog pravobranioca prvobitno osporavana isplata”, navodi Rakić. 

On će zahtevati da se anketnom odboru dostave sva dokumenta kojima se negira pravo na naknadu za parcele koja bi drastično opteretila gradsku kasu, a svojevremeno su prosleđena Osnovnom sudu pred kojim se vodio postupak po tužbi za naknadu. Treba saznati šta se u međuvremenu promenilo, pa je zamenik gradskog pravobranioca Zlatko Gorgievski potpisao drugačije mišljenje – da se prekine sudski spor i zaključi sporazum o vansudskom poravnanju, odnosno sporazum o isplati naknade za parcele.

Otvoreno je i pitanje zašto su napravljene proceduralne greške, pa je saglasnost na zaključenje sporazuma o naknadi za parcele kod „Servisa”, koje su bile predmet eksproprijacije, po prvi put dala Skupština grada, umesto Gradskog veća, koje takve odluke donosi poslednjih deset godina.

Rakić sumnja da je to urađeno tendenciozno, jer je odluka o isplati 2,5 miliona evra za parcele bila delikatna za većnike koji bi mogli da budu odgovorni, za razliku od Skupštine koja kao kolektivni organ ne podleže sankcijama.

Rakić ističe da odbor treba da obrati pažnju i na kršenje Zakona o eksproprijaciji, budući da je Grad platio parcele ljudima koji nisu njihovi vlasnici, nego su ih dobili besplatno na korišćenje kao gradsko građevinsko zemljište, te ne mogu da ga prodaju. 

Za svoje tvrdnje i sumnje Rakić poseduje kopije brojih zvaničnih dokumenata do kojih je uspevao da dođe po zahtevu o dostupnosti informacija od javnog značaja, sve dok nadležni nisu počeli da ih odbijaju sa obrazloženjem da su iz medija saznali da je podneta krivična prijava, pa ne mogu da mu daju tražena dokumenta kako ne bi omeo i otežao vođenje predistražnog postupka pred Višim javnim tužilaštvom u Kraljevu. Radi se o prijavi koju su predstavnici jedinstvene opozicije Kragujevca podneli u martu 2024. godine posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije u Kraljevu protiv Miroslava Petrašinovića za nesavestan rad u službi, a protiv Nikole Dašića i Zlatka Gorgievskog za zloupotrebu službenog položaja.

Oba anketna odbora treba da završe rad usvajanjem izveštaja o kojima će se zatim izjasniti odbornici Skupštine grada. Kragujevačka opozicija ovo knjiži kao svoj uspeh, jer bez obzira na to da li će se složiti sa stavovima u izveštajima, obezbedila je da se, posle opstrukcije vlasti, konačno na skupštini raspravlja o aferama „Tržnica” i „Servis”.

ČLANOVI ANKETNOG ODBORA ZA „TRŽNICE”

Zastupljene obe strane

U Anketnom odboru za utvrđivanje činjenica i okolnosti vezanih za izgradnju, projektovanje i izvođenje radova na objektu Gradske tržnice su: predsednik, arhitekta Dušan Soković (SNS), zamenik predsednika Aleksandar Lazović (SNS), Biljana Ilić Stošić (SNS), Gordana Todorović (SPS), Veroljub Stevanović i Ivan Dubljanin iz Ujedinjeni protiv nasilja (UJP) – Nada za Kragujevac i Milan Milosavljević (Za Kragujevac – Znamo se).

Anketni odbor za sagledavanja okolnosti vezanih za donošenje zaključka Gradskog veća od 12. juna 2023. godine čine: predsednik Aleksandar Lazović, zamenik Miroslav Petrašinović i Slavica Radenković (svi iz SNS), Zoran Prokić (SPS), Obrad Turković (UJP – Nada za Kragujevac), Slađan Rakić (Kragujevačka inicijativa) i Jovica Radovanović (Volim selo svoje). 

Izvor: Kragujevačke