InfoFoto: InfoKG

InfoKG u Bukorovcu – Lešnik tražena roba, ali je investicija za najstrpljivije! (FOTO)

Autor: InfoKG
11:00 | Nedelja, 30 06 2024

Koliko je isplativa proizvodnja lešnika? Da li je to investicija u koju vredi ulagati? Da li je to investicija gde nema mnogo posla?

Naravno da nas interesuje gde je dobro ulagati i da li ima plasmana, a imajući u vidu da je tržište Srbije nedovoljno snabdeveno lešnikom, prodaja ne bi trebalo da bude problem. 

Kao neko ko je već iskusan u tom poslu jer se preko 7 godina bavi proizvodnjom lešnika u svom leskaru koji ima preko hektar površine gde ima preko 500 žbunova, za InfoKG je pričao Danijel Blagojević iz sela Bukorovac. 

Jedno od najlepših šumadijskih sela, što zbog prirodnih raznovrsnosti, što zbog prelepog pogleda na naš grad, obogatio je prelepim leskarom gde ubira plodove i gde planira da u narednim godinama dostigne i lepu zaradu. 

Neposredno pre sadnje leske, mogao je da bira, borovnica ili leska, na kraju se odlučio da ubira plodove lešnika zbog, kako kaže, manjeg početnog ulaganja. Kaže i da borovnica ima neke mane koje nema leska, a to su skupe prihrane, pa i sama berba koja može biti naporna. 

"Odlučio sam se za lešnik jer bilo veliko početno ulaganje za borovnice. Lešnik moramo da čekamo dugo, to je mana. On kreće od treće, četvrte godine, ali sve je to malo. Prošle godine sam imao malo zbog snega u aprilu, baš mu to ne odgovara. Mraz ne smeta toliko, ali sneg smeta, pa mi je bilo uništeno 90% roda. Pretprošle godine sam imao više", rekao je on. 

"Ove godine sam očekivao da ću imati 300-400 kilograma, ali je grad padao pre nedelju dana i 50% mi je uništio rod...", rekao je Danijel. 

Od aktivnosti koje ima u leskaru, Danijel redovno održava svoj voćnjak orezivanjem, bacanjem đubriva, košenjem. 

"U jesen i u proleće bacam đubrivo. Nekad preskočim jesenje, pa bacim jače đubrivo u proleće. Svake treće godine bacim stajsko đubrivo", rekao nam je on i dodao da se redovno konsultuje sa iskusnijima od sebe. 

Kao "plus" za početak proizvodnje lešnika jeste i njegova dalja prerada. Postoji veliki broj poljoprivrednih domaćinstava u Vojvodini koji pored same prodaje sirovog lešnika, prave i putere od lešnika koji je takođe sve traženiji na tržištu zbog svojih dobro poznatih karakteristika. 

"Sve što sam imao prodaje, prodavao sam po pijacama. Prodavao sam po 1000 dinara očišćen lešnik prošle godine. Znam da oni to prodaju po 1200 dinara. Prvi rod sam poklanjao, ostavljao za sebe. Imam u planu taj puter i ulje. Ono je dosta dobro i traženo na tržištu", rekao je on. 

Kaže da, ipak, nije očekivao da će ovoliko čekati na rod. 

"Imam u planu svašta, ali nisam očekivao da ću ovoliko čekati na rod. Da sam to znao u početku, verovatno ne bih sadio lešnik. Sada bih se možda odlučio za šljivu, krušku, možda i malinu, radije nego za lešnik. Nisam imao mehanizaciju, ni traktor... Praktično ništa nisam imao. Prvih 7-8 godina i što imaš rod, to je da povratiš uložena sredstva. Tek od 9-10 godine da očekuješ dobit", rekao je on. 

Ipak, može da se doda još jedan "plus".

"Sviđa mi se što je vek eksploatacije dug, ide i do 50 godina. Iz iskustva starijih kolega znam da kreću podmađivanje posle 13. ili 14. godine", rekao je on. 

Danijel je redovno zaposlen u jednoj firmi u Kragujevcu, a vikendom se trudi da što više obilazi svoj leskar.

"Imam u planu da posadim još, do 1000 komada da bih mogao sve sam da održavam. Pored leske, imam nekih 100 vrsta voća za sebe. Volim voće, pa sam sadio svašta, ali eto, nemam tu borovnicu", rekao je on.  

Danijel je želeo da uđe u saradnju sa "Fererom" koji je sklopio ugovore sa poljoprivrednicima iz Kragujevca, ali u tom trenutku nije bilo moguće. 

"Tražili su mi da imam makar 2 hektara. Pritom sam morao da čekam dve godine jer je bila velika navalica", priseća se Danijel, ali se uopšte nije pokajao što nije potpisao ugovor sa njima.

Ono što Danijel upozorava jeste da se dobro obrati pažnja pre kupovina sadnica jer nisu na tržištu sve dobre, već da je potrebno dobro raspitati se.

Zaključak koji možemo izvući iz razgovora sa Danijelom jeste da leska i te kako može biti isplativa, ali samo za one najstrpljivije, da se možda radi i o ulaganju za svoje potomke, a da su prednosti ne toliko velika ulaganja kao što su u neke druge kulture, ali i dobra cena koju lešnik uvek drži, posebno ukoliko ga preradite. Još jedna od prednosti jeste i da je nekad dovoljno i da može biti dodatni posao, kao što je Danijelu, ali nekada (ne)strpljenje može biti ključno...

Galerija slika