InfoFoto: kragujevac.rs

Kragujevac obeležio Dan tolerancije

Autor: Branko Vukašinović
17:00 | Četvrtak, 16 11 2017

Međunarodni dan tolerancije obeležen je danas u Osnovnoj školi “Treći kragujevački bataljon” i Školi za osnovno i srednje obrazovanje “Vukašin Marković”. 

Javni čas tolerancije održan je danas u Osnovnoj školi “Treći kragujevački bataljon“, u organizaciji Obrazovno-kulturne zajednice Roma “Romanipen” i uz podršku grada Kragujevca. 

Dužnost svakog odgovornog društva je da svoju najmlađu populaciju uči toleranciji. Obeležavanjem Dana tolerancije na to se podsećamo i ukazujemo na njen značaj u društvu. Da je bilo više tolerancije bilo bi manje ratova u svetu, manje sukoba i manje problema. Kragujevac je grad koji neguje duh tolerancije i ulaže dosta na unapređenje prava manjina”, rekao je član Gradskog veća za obrazovanje prof. dr Nedeljko Manojlović. 

Važno je među najmlađima promovisati rečnik i terminologiju koja podstiče na toleranciju, da razumeju njenu definiciju i prihvate kao oblik ponašanja. Učenici su danas bili u prilici da pitaju o toleranciji, sve što im nije jasno i ne razumeju, ali najvažnije je bilo da mi čujemo šta je za njih bitno i kako razumeju šta je to tolerancija”, kaže direktor “Romanipena”, Božidar Nikolić.

Škola broji više od 700 đaka i oko sedamdesetak učenika romske nacionalnosti od kojih samo njih 40 redovno pohađa nastavu. Učenici su potpuno integrisani u svakodnevni život škole. Naša praksa je da o podelama jednostvano i negovorimo i to smatram najbolјim načinom da se pokaže da su svi učenici u istoj poziciji. Svojim radom i zalaganjem i škola i nastavnici prema svojim mogućnostima pružaju podršku učenicima”, izjavio je direktor škole “Treći kragujevački bataljon“, Slobodan Živanović. 

Udruženje za pomoć osobama sa autizmom organizovalo je danas tribinu u Školi za osnovno i srednje obrazovanje “Vukašin Marković”. Na tribini je predsednica Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom iz Beograda, Vesna Petrović, govorila na temu “Braća i sestre osoba sa autizmom“. Tom prilikom je prikazan i kratak dokumentarni film “Svi smo jednaki“.

Tolerancija znači da budemo jaki, samouvereni, onakvi kakvi jesmo, ali i da prihvatimo da pored nas postoje neka drugačija opredeljenja i po polu i po veroispovesti i po nekim drugim uverenjima i stavovima. Kada je reč o Udruženju za pomoć osobama sa autizmom, lokalna samouprava je prepoznala njihov problem, a članovi Udruženja prepoznali su svoju snagu. Prevazišli su sve probleme u smislu diskriminacije, netolerancije i vidljivosti tako da danas aktivno učestvuju u društvenom životu”, izjavila je član Gradskog veća za zdravstvo i socijalnu zaštitu, Gordana Damnjanović. 

Međunarodni dan tolerancije, 16. novembar, koji je ustanovio UNESKO 1995. godine u Parizu, slavi se širom sveta. Tolerancija je prihvatanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita po izgledu, položaju, govoru, ponašanju i vrednostima, imaju pravo da žive i budu to što jesu.