InfoFoto: Pexels.com - Ilustracija

Roditelji u sve težoj situaciji – Privatni vrtići u Kragujevcu primorani da podižu cene

Autor: InfoKG
10:00 | Subota, 14 09 2024

Odavno smo izašli iz vremena kada smo napustali zajednice i kada su bila retka deca koja idu u obdanište. Danas u našem gradu na subvencije za prijem u predškolske ustanove čeka 1698 dece, pored dece koja su već od ranije u obdaništima na teritoriji Kragujevca. 

I od 1698 dečaka i devojčica predškolskog uzrasta, na subvencije od strane grada može da računa njih 230, dok ostalih 1468 mora da sačeka neki novi krug za dobijanje subvencija koje iznose nešto više od 16.000 dinara.

Uglavnom, veliki broj dece će ostati bez subvencija i roditelji, koji baš zbog činjenice navedene u prvoj rečenici, nemaju mnogo izbora nego da plate punu cenu vrtića koje su udar na budžet i to ozbiljan. U privatnim vrtićima, cena ide čak i preko 20 hiljada dinara za jedno dete, mada je većina na ceni od 17 ili 18 hiljada dinara. Uglavnom, postoje porodice sa dvoje dece koje plaćaju i čitavih 35 hiljada dinara u našem gradu za obdanište jer nisu uspeli da "zarade" subvencije od strane grada. "Srećnici", oni koji imaju subvencije grada, u privatnim vrtićima plaćaju i čitavih 10.000 dinara po detetu. 

Pored svega toga, roditelji su uglavnom bili suočeni sa povećanjem cena boravka njihove dece u predškolskim ustanovama od 1. septembra jer ni privatni vrtići teško mogu opstati u vreme opšteg porasta cena, dok su pojedini vrtići podigli cene u toku prethodne radne godine. 

O razlozima porasta cene smo razgovarali sa direktorkom Predškolske ustanove "Aviončić", Aleksandrom Radojković. 

"Pored ove inflacije koja nas je zadesila morali smo da povećamo cene vrtića. Grad nema sluha za to, pa smo mi prinuđeni da povećamo cenu i to na teret roditelja", rekla je Aleksandra.  

Situacija među prosvetarima koji traže povećanje plate definitivno će se odraziti i na vaspitače i na njihovo nezadovoljstvo primanjima u ovom trenutku, a svi ćemo se složiti da dame i retka gospoda koja paze na našu decu i njihov razvoj zaslužuju mnogo više. 

"Tako su ponižavajuće plate vaspitačima, ni mi direktori se ne izdvajamo od zaposlenih. Nama (vrtićima) su prihodi isti, mi samo prihod imamo od grada i od roditelja. Čak i ovo povećanje koje imamo ne rešava velika pitanja. Mi smo svi podigli kredite... Naš vrtić je od 1200 kvadrata, namenski je napravljen za tu delatnost i ulaganja su bila ogromna. Još uvek isplaćujemo te kredite, a prihodi su nam sve manji i manji. U odnosu na poskupljenja i svu tu inflaciju, mi dosta trošimo na hranu... Nismo ništa uskratili što se tiče kvaliteta, iste količine mesa uzimamo, sve je isto, a sve daleko više košta", objasnila je Aleksandra. 

Direktorka smatra i da nije bilo korektno prema roditeljima da se cena poveća usred radne godine, što su mnogi uradili. 

"Od 1. januara je veliki broj vrtića podigao cene do 10 hiljada koji je bio roditeljski deo. Mi smo smatrali da nije korektno menjati cenu usred radne godine, pa smo ostali sve do 31. avgusta. Od 1. septembra je 9.500 dinara", rekla je ona. 

Sa druge strane, opet moramo da se složimo da su obdaništa prilično jeftina opcija u odnosu na usluge čuvanja dece kod kuće. 

"Žena koja bi čuvala dete kod kuće traži oko 40.000 dinara. Pritom, morate da joj ostavite doručak, ručak i užinu, ali to su široke teme...", rekla je Aleksandra. 

Cena za drugo dete u ovom vrtiću je 20% niža u odnosu na prvo, a za treće je besplatno, što je uglavnom slučaj i u ostalim vrtićima.

Evo i cena boravka dece u ostalim privatnim PU koje smo nezvanično ili zvanično saznali u razgovoru sa zaposlenima, uz napomenu da iz vrtića "Beli anđeo" nisu želeli da razgovaraju na ovu temu i da su odbili da istaknu cenu, baš kao i vrtić "Čili vili" iz kog su istakli da "cena nije promenjena". 

Akvica - 9.600 dinara, 19.000 dinara bez subvencija

Aviončić - 9.500 dinara

Dobrica - 9.500 dinara, 17.000 dinara bez subvencija

Drugarstvo - 9.700 dinara

Duga - 9.000 dinara, 17.000 dinara bez subvencija

Iskrica - 9.000 dinara

Jabuka - 9.000 dinara, 17.000 dinara bez subvencija

Jagodica Bobica - 7.000 dinara

Panda - 10.000 dinara, 18.000 dinara bez subvencija

Petar Pan - 9.600 dinara, 17.000 bez subvencija