SkverFoto: Pexels - Ilustracija

Priprema automobila za putovanje: saveti za organizaciju i temeljno čišćenje

Autor: Srbijanka Stanković
14:00 | Nedelja, 15 09 2024

Nema ništa lepše od sigurnog putovanja automobilom na odmor sa porodicom, zar ne? Međutim, ako zanemarimo planirano održavanje vozila, rizikujemo neočekivane kvarove i troškove popravke na putu. Stoga, pre nego što spakujemo kofere u gepek i vežemo pojaseve, obavezno treba proveriti da li je auto opremljen za putovanje.

Uvek je pametno odvojiti vreme nedelju ili dve pre zakazanog puta da odvezemo auto u servis na detaljnu proveru. Tako u slučaju eventualnog zadržavanja auta kod majstora na nekoliko dana nećemo morati da odložimo odmor. Predlažemo nekoliko korisnih saveta koji će pomoći da pripremite i detaljno očistite automobil za putovanje. Pročitajte.

Pregledajte kočnice, brisače i gume

Kočnice su verovatno najvažnija stavka za održavanje vozila. Bez obzira da li smo u saobraćajnoj gužvi, pa se stalno zaustavljamo i krećemo ili velika životinja prelazi cestu, potrebne su nam dobre kočnice da bismo zaštitili svoju porodicu. Ako primetimo da kočnice škripe, obavezno treba odvesti auto majstoru kako bi ih pregledao, testirao kočionu tečnost i izmerio kočione diskove. Samo tako možemo biti sigurni da su kočnice bezbedne za korišćenje.

Što se guma tiče, vozačima je poznato da vremenom one gube pritisak vazduha, te da se savetuje provera jednom mesečno. Jedna od preporuka je i da se uradi provera pritiska svaki put kada dođe do značajne promene temperature. Pritom, ne treba zaboraviti na rezervnu gumu. Važno je da se uverimo da je pravilno napumpana i da imamo sav potreban pribor i alat za zamenu, za svaki slučaj – dizalicu, ključ, itd.

Dok proveravamo pritisak u gumama, treba vizuelno proveriti da li ima uboda, izbočina i drugih oštećenja na gumama.

Još jedan korak koji vodi ka bezbednijem putovanju jeste pregledanje brisača. Gumene metlice brisača vetrobranskog stakla propadaju usled raznih vremenskih prilika, tako da ih obično treba zameniti svakih 6 meseci. U slučaju da su nedavno stavljeni novi, svakako ih vredi obrisati krpom kako bismo uklonili nečistoće i osigurali čisto prevlačenje po šoferšajbni. 

Pripremite komplet za prvu pomoć i hitne slučajeve

Komplet za hitne slučajeve je nešto što neizostavno uvek treba da bude u automobilu. U slučaju da niste sigurni u rok trajanja svog kompleta za prvu pomoć, pravi je trenutak za proveru kada pripremate vozilo za put.

U najmanju ruku poželjno je da uvek imamo u autu, lako dostupan komplet prve pomoći, baterijsku lampu, kablove, osnovne alate, vodu za piće i hranu koja se ne kvari. Nadajmo se da svako putovanje protekne lako i sigurno, ali za sve one nezgode i neočekivane situacije, dobro je da budemo spremni.

Proverite klimu i grejanje

Bez obzira da li je napolju toplo ili hladno, ispravan sistem grejanja i klimatizacije je ipak nešto što nam je potrebno, naročito ako idemo na daleko putovanje. Testiranje grejača, odleđivača i klima uređaja pre polaska na put je obavezno da bismo bili sigurni da su sistemi u dobrom stanju. Naravno, ovaj posao može se prepustiti i serviseru.

Proverite dokumentaciju

Bez obzira da li idemo na put ili je u pitanju svakodnevna vožnja, važno je da u autu držimo kopiju garancije, osiguranja, registracije i drugih važnih dokumenata vozila. Najbolje je da to bude u pretincu za rukavice, tj. ispred suvozačkog sedišta ili ako imate drugu bezbednu pregradu (između vozačevog i suvozačevog sedišta, na primer). 

Pre polaska na putovanje dobro je da se uverimo da imamo sve što nam je potrebno i da li su svi dokumenti ažurirani – od saobraćajne i vozačke dozvole do osiguranja. U slučaju da se ide u inostranstvo za neke zemlje treba obezbediti zeleni karton i međunarodnu vozačku dozvolu. Kako se na izradu i izdavanje nekih od ovih dokumenata čeka danima, svakako vredi pregledati bar nedelju ili dve ranije šta sve posedujemo, a šta treba da obezbedimo kako bi sve prošlo s minimum stresa.

Pratite raspored malog i velikog servisa automobila

Svi savremeni automobili imaju preporučeni raspored održavanja od strane proizvođača vozila. Raspored pokazuje koje će usluge održavanja trebati našem automobilu i koliko često, odnosno na određeni broj pređenih kilometara. Ako postoji šansa da se usred putovanja dostigne ova prekretnica, preporučuje se poseta servisu, pre nego što se napusti grad i/ili država.

Uobičajene usluge redovnog održavanja uključuju promenu ulja, rotaciju guma, zamenu svećica, zamenu filtera za vazduh, zamenu kaiša i creva i zamenu tečnosti.

Saveti za porodično putovanje

Vozači koji praktikuju preventivno održavanje automobila i adekvatno pripremaju svoje vozilo za svaku priliku uglavnom doživeti nikakve neočekivane probleme tokom puta. No, kod dugih putovanja treba misliti ne samo na bezbednost, već i na komfor, posebno kada putuje višečlana porodica. Postoje izvesni koraci koji nam u tome mogu pomoći.

Očistite i organizujte automobil

Pre nego što krenete na put, odvojite vreme da svoj automobil temeljno očistite – iznutra i spolja. Početak u čistom automobilu će ublažiti stres i održavati vaš automobil čistijim tokom celog putovanja. Usisavanje, detaljno brisanje sedišta i pranje patosnica su osnova. “Podesite se za uspeh”, tako što ćete na zadnjem sedištu uvek imati plastičnu kutiju sa igračkama za decu tako da su im nadohvat ruke.

Od pomoći mogu da budu ne samo plastične kutije, već i sklopive torbe i organizatori za sedišta, tako da deca lako mogu pristupiti grickalicama, punjačima, vlažnim maramicama i drugim predmetima koji sui m važni. Obavezno pripremite kesu za otpatke, tako da bude što manje nereda. 

Ako želite da održite higijenu na najvišem nivou, dubinsko pranje automobila pre putovanja je dobra ideja. Možete odvesti svoj auto u servis ili zatražiti uslugu na kućnoj adresi. Uz savremene mašine i bezbedne hemikalije moguće je da sve fleke sa sedišta, prašina, mrvice i grinje, kao i neprijatni mirisi budu potpuno uklonjeni. Naravno, neki vozači mogu izabrati da dubinski očiste auto i posle putovanja. Svi znamo kako automobil može da izgleda posle porodičnog letovanja, zar ne?

Pripremite aktivnosti za decu

Nije tajna da je u modernom društvu poprilično teško deci provesti bilo koje vreme u automobilu bez elektronike. Obavezno napunite sve uređaje pre nego što uđete u automobil, a zatim spakujte i punjače. Ništa ne skraćuje deci put tako kao omiljeni crtani film ili igrica.

Možda vaši mališani vole da crtaju i boje? Uvek možete pripremiti table kao podlogu za papir i mnoštovo bojica, markera i olovaka kako bi se zabavili i malo sklonili od ekrana. Ako planirate da slušate muziku, podkastove ili audio knjige, obavezno ih preuzmite unapred. Takođe, dobra je ideja da postavite plejlistu pre nego što odete da ne biste imali ometanja tokom vožnje.

Spakujte grickalice

Znamo da je hrana često najbolja “zabava” tokom vožnje. Još je bolje ako ne pravi nered u našem automobilu. Može se mnogo uštedeti ako pripremimo grickalice kod kuće. Kada deca znaju da u autu imaju omiljene kiflice, krofnice i sendviče, neće tražiti nezdrave (i često značajno skuplje) slatkiše na benzinskim pumpama svaki put kada se pravi pauza.

Možda deluje kao nemoguća misija da se cela porodica hrani zdravo na putovanju. Međutim, i te kako možemo osigurati zdrave obroke ako spakujemo u frižider-torbu grickalice poput šargarepe, jabuke, pomorandže, kuvanih jaja, oraha i kikirikija.

Planirajte zaustavljanja

Svaki road trip sa porodicom trebalo bi da bude dobro isplaniran. Dakle, pošto pripremimo auto, sve prateće aktivnosti i grickalice za usput, bitno je da imamo ideju o tome kada ćemo praviti pauze za odmor i jelo. Najbolje je istražiti unapred rutu i odrediti koja stajališta mogu da pruže željeni mir i predah.

Na kraju, za duže relacije obavezno napravite dogovor da se menjate za volanom ili da stanete kada osetite umor i pospanost. Najuspešnije je putovanje na koje odemo i sa kog se vratimo živi i zdravi. Srećan put!