SkverFoto: pixabay.com-ilustracija

Pustinja Atakama: Pustinja koja cveta

Autor: InfoKG
15:00 | Četvrtak, 11 07 2024

Najsušnija pustinja na svetu procvetala je ovih dana. Uprkos tome što je na južnoj hemisferi još uvek zima, usled obilnih padavina došlo je do ranog cvetanja. Ovo je prvi put još od 2015. godine da je pustinja procvetala u zimskom periodu.

Mi Vam donosimo neke zanimljive činjenice o ovoj veličanstvenoj i nesvakidašnjoj pustinji.

Pustinja Atakama, smeštena na zapadnoj obali Južne Amerike, poznata je kao najsušnija pustinja na svetu. Proteže se duž oko 1.000 kilometara kroz Čile, a njene krajnosti su neverovatne: neke oblasti nisu videle kišu decenijama. Ova pustinjska regija, iako surova, skriva mnoge tajne i predstavlja pravi raj za naučnike i istraživače.

Geografske i klimatske karakteristike

Atakama je smeštena između Tihog okeana i Anda, što joj daje jedinstvenu mikroklimu. Hladna okeanska struja koja prolazi uz obalu Čilea sprečava kondenzaciju vlage, čineći Atakamu izrazito suvom. U nekim delovima pustinje, godišnja količina padavina iznosi manje od 1 milimetra.

Flora i fauna

Iako bi se moglo pomisliti da u tako surovim uslovima nema života, Atakama je dom različitim vrstama prilagođenim ekstremnim uslovima. Biljke poput kaktusa i mahovine razvile su posebne mehanizme za preživljavanje sa minimalnom količinom vode. Životinjski svet uključuje endemske vrste kao što su Atakama žaba i Atakama lisica, koje su se prilagodile surovim uslovima pustinje.

Astronomski raj

Atakama je poznata i kao jedan od najboljih mesta na svetu za astronomska istraživanja. Jasno i čisto nebo bez svetlosnog zagađenja pruža idealne uslove za teleskope i astronome. U ovoj oblasti se nalazi jedan od najnaprednijih opservatorija, ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), koji omogućava istraživanje svemira sa neverovatnom preciznošću.

Turističke atrakcije

Pustinja Atakama privlači i mnoge turiste. San Pedro de Atakama, mali gradić u srcu pustinje, polazište je za brojne ekspedicije. Posetioci mogu uživati u razgledanju gejzira El Tatio, Salar de Atakama – najveće slane ravnice u Čileu, kao i Mesečeve doline, koja svojim pejzažom podseća na površinu Meseca.

Arheološko bogatstvo

Pored prirodnih lepota, Atakama je bogata i arheološkim nalazištima. Ostatci drevnih kultura, uključujući petroglife i mumije, pružaju uvid u život ljudi koji su naseljavali ovo područje hiljadama godina.

Pustinja Atakama, sa svojom surovom lepotom i naučnim značajem, predstavlja jedinstveno mesto na našoj planeti. Njena kombinacija ekstremnih klimatskih uslova, bogate flore i faune, kao i istorijskog značaja, čini je nezaobilaznom destinacijom za sve ljubitelje prirode, nauke i avantura.