SkverFoto: unsplash.com - ilustracija

Zašto sat ima 60 minuta: Tajna koju nam je ostavio drevni Vavilon

Autor: InfoKG
17:00 | Petak, 15 11 2024

Da li ste se ikada zapitali zašto sat ima 60 minuta, a minut 60 sekundi? Ova podela nije slučajna, već ima svoje korene u drevnom Vavilonu, civilizaciji koja je postavila temelje mnogim matematičkim konceptima koje koristimo i danas.

Vavilonci, koji su živeli pre više od 4.000 godina na području današnjeg Iraka, razvili su poseban matematički sistem zasnovan na broju 60. Za razliku od danas uobičajenog decimalnog sistema (koji koristi broj 10), Vavilonci su koristili sekstagesimalni sistem (sistem zasnovan na broju 60). Ali, zašto baš 60? Razlog leži u njegovoj praktičnosti – broj 60 je deljiv sa brojevima 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20 i 30, što ga čini veoma fleksibilnim za proračune.

Kao astronomi i matematičari, Vavilonci su prvi podelili sat na 60 delova, odnosno minuta, a svaki minut na dodatnih 60 delova, sekundi. Ova podela se pokazala toliko korisnom da je preživela vekove, prenoseći se kroz različite kulture sve do danas.

Zanimljivo je da je ova drevna civilizacija, koristeći samo klinasto pismo i osnovne astronomske alate, oblikovala način na koji merimo vreme i nakon hiljada godina. Tako, kada pogledate na sat i vidite broj 60, zapravo gledate u deo matematičke mudrosti starih Vavilonaca koji su, nesvesno, utemeljili naš pojam vremena.

Da li ste znali? Sistem zasnovan na broju 60 nije korišćen samo za vreme, već i za merenje uglova. Krug ima 360 stepeni – još jedan primer uticaja Vavilonaca, jer je 360 lako deljiv broj povezan sa njihovim sekstagesimalnim sistemom.

Dakle, sledeći put kada proverite koliko je sati, setite se da vreme, kakvo danas poznajemo, nosi pečat mudrosti drevnog Vavilona.